II SPOTKANIA Z ANDRZEJEM WINKLEREM

Tegoroczne spotkania   z A.Winklerem  27.01.16-2.02.16  w całości odbyły się przy parafii NMP Matki Kościoła na Ealing Broadway w Londynie.

DSCF2399

„Życie-stwarzać własne,czy odtwarzać i powtarzać?Żyć świadomie,czy żyć w transie?Jak się odnajdywać?” to pytania,które pojawiały się podczas ostatniego wystąpienia pana Andrzeja, psychoterapeuty,trenera i superwizora programu NEST-„New Experience for Survivors of Trauma”.Na wykład ,który zorganizowano w przestronnej Sali Windsor Hall przy parafii NMP Matki Kościoła w zachodnim Londynie,przybyło około 100 osób .

Czego poszukiwały? Zapewne odpowiedzi na pytania zwarte w tytule spotkania.Może nawet konkretnych recept na życie….Tymczasem wykład miał inspirować, sprzyjać w szukaniu kierunku,motywować do pracy nad sobą …Mam nadzieję,że spełnił ten cel:)

DSCF2405

DSCF2401„Ludzie bowiem są zdezorientowani przez przeszłość i idą wtedy w życiu po omacku”-mówił pan Andrzej. Czemu jesteś nieszczęśliwy?Spójrz na to,czego doświadczyłeś w swoim życiu dotychczas. Jeśli zdarzyło ci się doświadczyć traumy(krzywdy) to ta krzywda może zaprowadzić cię dzisiaj w krzywdzące związki,bo…”jeśli ktoś,kto ma przetrącone skrzydło , to krążyć będzie wokół takich miejsc,które są analogiczne do tych,które zna”-mówił  w innym miejscu.Po traumie są dwie drogi.Można zostać w lęku,ale można też zacząć szukać ( poznawać) siebie.

Krzywda zaburza poczucie tożsamości i ktoś,kto jej doświadczył powtarza najczęściej  -„Nie wiem kim jestem”,co skutkuje pojawieniem się magicznego, iluzyjnego myślenia i zanurzeniem się w świecie fantazji.Nie żyje wtedy w rzeczywistości.Jednym słowem ktoś taki żyje marzeniami. Tymczasem tylko popatrzenie w prawdzie na własne życie, przyjęcie tego co się stało,powoduje kreowanie życia.Nic nie można stworzyć w życiu z pozycji poczucia winy i lęku ! Wszystko się rozpadnie nawet jeśli jeszcze raz spróbujesz  z tą samą energią,z tą samą motywacją!Cały czas będzie powtarzanie,ciągle to samo….i to samo…tak w kółko.

Jak się wydostać z tej pułapki powtarzania,gdy na przykład  po raz kolejny wchodzisz w destrukcyjny związek,czy gdy znów tracisz kolejną pracę choć nic na to nie wskazuje na samym początku ?

Sposobem na to,aby nie odtwarzać i nie powtarzać jest uzyskanie zdolności świadomego myślenia – słyszymy od prelegenta.Ktoś,kto godzi się na metaforę Pielgrzyma-wędrowca, kto ma odwagę bycia w nasłuchu ,kto potrafi siebie zdemaskować  ściągając  wkładane wcześniej maski,ten uzyskuje możliwość objawienia siebie ,prawdziwego poznawania siebie.I ciągle jest z tym poznawaniem siebie w drodze….

Takie życie to wybór!Nikt nam tego nie włoży do kieszeni.Nawet jeśli nasze wybory były pomyłkami,to nasza odpowiedzialność polega na odpowiedzi na te wybory. Ważne,by nie czekać na uznanie z zewnątrz,przestać oglądać siebie oczyma innych,bo to jest postawa  dziecka. Jezus powiedział: ”Jestem Drogą,Prawdą i Życiem”.I ty spróbuj tak powiedzieć-zachęca pan Andrzej,.To jest głębokie czytanie swojego życia.Nie ma wyraźnej mapy drogowej,dla każdego człowieka jest inna mapa.Dojdziesz do celu?….Nie…..Dojdziesz raczej tam gdzie dojdziesz.Ważne aby mieć WDZIĘCZNOŚĆ.

DSCF2400

W sobotę 30.01.16 pan Andrzej poprowadził warsztaty dla mężczyzn ”Zdradzony przez ojca?” .Kilka godzin spędził z 20 osobową grupą mężczyzn w Sali na wieży przy kościele NMP Matki Kościoła na Ealing,gdzie każdy  z panów  miał możliwość  podjęcia refleksji nad tym co wynosi ze swojego domu,z gniazda,a także nad tym co przenosi poszukując i stwarzając własny dom.Uczestnicy zapragnęli powtórzyć to doświadczenie w przyszłym roku. Bedziemy myśleć o nowej formule tego spotkania,prawdopodobnie w mniejszej grupie, celem pogłębienia tej pracy.

Na wykład czwartkowy „Dziwne AA-Alkoholizm i Aborcja” zgłosiła się kameralna grupa osób,co umożliwiło  ciekawą dyskusję po spotkaniu. Zarówno ilość osób jak i ich aktywność oraz uwaga,z jaką słuchacze przyjmowali przekazywane treści pokazuje wagę i znaczenie zagadnienia.

Pan Andrzej powiedział,że uwikłanie w doświadczenie straty dziecka w procedurze aborcji związane jest z głębokimi i długotrwałymi reperkusjami emocjonalnymi. „Ostateczne odrzucenie”, „dotknięcie śmiercią”, „zagrożenie unicestwieniem” wywołują reakcje emocjonalne rozpoznanwane jako objawy stresu pourazowego (PTSD). Jednym z mechanizmów radzenia sobie z przytłaczającymi uczuciami winy, zagrożenia, wstydu , doświadczeniem rozbicia własnej tożsamości czy wreszczie utraty porządku i sensu życia jest sięganie po rżżne sposoby „samoleczenia”. Zamiast świadomego zmierzenia się z bolesnymi konfliktami pojawia się próba „samolecznia” dokuczliwego stanu emocjonalnego polegająca często na sięganiu po środki zmieniające nastrój lub inne zachowania skutecznie pochłaniające lub rozpraszajace uwagę. Konsekwencją takiej nieudanej próby „samoleczenia” jest pułapka uzależnienia

Myślimy o zaproszeniu pana Andrzeja w przyszłym roku o tej samej porze.Co interesowałoby Was w sposób szczególny?

Byłabym wdzięczna za wasze refleksje i uwagi związane ze spotkaniami. Wszystko to jest cenne,abyśmy wszyscy mogli sobie tutaj –poza naszym domem,poza Polską – stwarzać warunki do tego, aby zgadzać się na swoje własne życie,aby żyć w pełni-nie żyć w przeszłości ani nie uciekać w przyszłość, aby żyć na „tu i teraz” niezależnie od tego,gdzie jesteśmy.

AS

****

Dla dodania odwagi tym wszystkim matkom, które z różnych powodów wahają się czy urodzić dziecko

Ten wpis został opublikowany w kategorii WYDARZENIA i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *