ZAPROSZENIE DO KRAINY SNÓW

81e2d1bf27ff13f5681299d67e35fffd

Znany psycholog i kierownik duchowy K.Grzywocz pisze,że warto a nawet trzeba prosić sny o pomoc. Za progiem tego słowa kryje się akceptacja, zaufanie, umiejętność posługiwania się danym „narzędziem”, a nade wszystko rozpoznanie celu, dla którego zostało dane. Ofiarowane narzędzie nie jest celem –tragicznym błędem jest tworzenie kultu ciała,religii,rozumu, adorowanie uczuć czy snów. Poprosić o pomoc, aby „dostrzec szczęście, gdy przychodzi” (por. Jr 17, 6).

Podczas pracy terapeutycznej w grupie prowadzonej w oparciu o program NEST pojawił się wśród uczestników pomysł kontynuowania dzielenia się swoimi skojarzeniami i refleksjami dotyczącymi rozumienia naszych snów takze poza grupą.Mając świadomość tego,że do dialogu o snach powinien zostać zaproszony drugi człowiek,jest w programie NEST możliwość dzielenia się swoimi skojarzeniami,myślami i uczuciami związanymi z treścią snu podczas procesu terapeutycznego.W spojrzeniu drugiego człowieka, jak w zwierciadle,można inaczej skonfrontować się z wydarzeniem swojego snu. Z boku, z dystansu, łatwiej jest zrozumieć sens poszczególnych wydarzeń,bo przecież z  zewnątrz wszystko jaśniej widać. Dlatego byłoby cenne aby w celu kształtowania naszej dojrzałości zaryzykować gotowość dzielenia się sobą i otworzyć się na to jak inni spostrzegają nasz sen. Zapisywanie snów  a potem spisywanie ich w tym miejscu mogłoby przyczynić się nie tylko do pogłębienia tej rzeczywistości w nas,ale także zapamiętywania większej ilości snów.

Myślę,że może być to ciekawe doświadczenie-przecież sny przynoszą pełne mocy odpowiedzi naszej podświadomości na pytania,które sobie stawiamy odnośnie kierunku w którym ma płynąć nasze życie,oferują twórcze rozwiązania problemów. Marie Louise von France powiedziała kiedyś,że „nie zrozumiany sen jest jak nie otwarty list”.W pełni się z nią zgadzam.Dlatego też otwórzmy „listy” pisane przez naszą podwiadomość,podzielmy się nimi,zaryzykujmy to doświadczenie także tu,na forum….

Zapraszam Was także do przeczytania jej książki pt.„Scieżki snów” autorstwa Marie Louise vov France oraz poniższych artykułów.

1)DUCHOWOŚĆ I SNY-rozmowa z Józefem Augustynem SJ, Kasprem Czechem, psychologiem, oraz ks. Tomaszem Jelonkiem, biblistą

https://www.integrum-home.pl/forum/viewtopic.php?t=1357

2)POPROSIĆ SNY O POMOC KRZYSZTOF GRZYWOCZ

https://www.integrum-home.pl/forum/viewtopic.php?t=1496

3)TAJEMNICZE PRZESŁANIE SNÓW – MAJKA KRÓL-FIJEWSKA

https://www.integrum-home.pl/forum/viewtopic.php?t=4441

Ten wpis został opublikowany w kategorii KRAINA SNÓW i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *